ویزای شنگن

ویزای شنگن رایج‌ترین ویزای اروپا است. دارنده این ویزا امکان مسافرت بدون روادید بین 27 کشور حوزه شنگن را آزادانه دارد.


ویزای شنگن

ویزای شنگن مجوز سفر به منطقه شنگن است که شامل 27 کشور اروپایی است. با این ویزا می‌توانید به مدت 90 روز در این کشورها سفر کنید. قرارداد شنگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ گرفته است، معاهده شنگن یک قرارداد است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ طی یک قرارداد بین‌المللی امضا شد. با این قرارداد، تردد ساکنین عضو پیمان شنگن بدون ویزا در این منطقه آزاد شد تا مشکلات رفت و آمد بین مرزی برای آنها کم شود.

 برای اخذ ویزای شنگن باید مراحل زیر را طی کنید: 

ابتدا باید کشور مقصد خود را مشخص کنید. اگر قصد دارید به بیش از یک کشور عضو شنگن سفر کنید، باید ویزای کشوری را درخواست کنید که در آن بیشترین مدت زمان اقامت را دارید یا کشوری که اولین ورود شما به منطقه شنگن است. 

 سپس باید نوع ویزایی را که می‌خواهید بر اساس هدف سفر خود انتخاب کنید.


 انواع ویزای شنگن عبارتند از:

ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای کاری، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان.


 پس از انتخاب کشور و نوع ویزا، باید مدارک لازم را تهیه کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن ممکن است بسته به کشور مقصد و نوع ویزا متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل موارد زیر است. 


  •  فرم درخواست ویزا که به صورت آنلاین از سایت سفارت کشور مقصد قابل دسترسی است و باید پر شده و امضا شده تحویل داده شود.
  •  عکس پاسپورت با ابعاد 3.5 در 4.5 سانتی‌متر و پس‌زمینه سفید که حداکثر 6 ماه قبل گرفته شده باشد. 
  • پاسپورت معتبر که حداقل 3 ماه بعد از تاریخ پایان سفراعتبار داشته باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. 
  • کپی تمام صفحات پاسپورت و کپی ویزاهای قبلی اگر وجود داشته باشد. کپی شناسنامه و کارت ملی و اگر متاهل هستید کپی شناسنامه و کارت ملی همسر و فرزندان خود.
  •  گردش مالی 3 ماهه آخر به زبان انگلیسی. میزان تمکن مالی بسته به کشور مقصد و شرایط پرونده متقاضی متفاوت است، اما به طور متوسط باید بیش از 300 میلیون تومان باشد.
  •  رزرو بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد یا اولین کشوری که قصد ورود به آن را دارید. 
  • رزرو هتل یا اقامتگاه در کشور مقصد یا کشورهایی که قصد سفر به آنها را دارید. 
  • بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30 هزار یورو و شامل تمامی کشورهای عضو شنگن. 
  • دعوت‌نامه از کشور مقصد اگر هدف سفر شما ملاقات با خانواده یا دوستان یا شرکت در یک رویداد علمی یا فرهنگی یا تجاری باشد. دعوت‌نامه باید شامل اطلاعات کامل دعوت‌کننده و مدت و هدف سفر شما باشد و از سوی دعوت‌کننده امضا شده باشد.
  •  مدارک مربوط به هدف سفر شما اگر غیر از توریستی باشد. برای مثال اگر قصد دارید به عنوان دانشجو یا کارآموز یا کارمند یا بازرگان به کشور مقصد سفر کنید، باید مدارکی مانند پذیرش دانشگاه یا موسسه یا شرکت یا تائیدیه مشارکت در نمایشگاه یا کنفرانس را ارائه دهید. 
 پس از تهیه مدارک، باید وقت سفارت کشور مقصد را از طریق سایت آنلاین آن کشور یا از طریق یک کارگزار مجاز رزرو کنید. زمان تعیین وقت سفارت ممکن است بسته به کشور مقصد و شرایط آن کشور متفاوت باشد، اما به طور متوسط بین یک ساعت تا 150 روز است. بهتر است حداقل 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ سفر خود اقدام به رزرو وقت سفارت کنید.


 در روز مقرر، باید به سفارت یا دفتر کارگزاری ویزا مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید و انگشت‌نگاری خود را انجام دهید. برای این مرحله باید هزینه ویزا را پرداخت کنید که بسته به کشور مقصد و نوع ویزا متفاوت است، اما به طور متوسط بین 60 تا 80 یورو است.


Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای