تلفیق زیبایی از سنت و مدرنیته در همسایگی ایران

موقعیت جغرافیایی کشور ما باعث شده تا علاوه بر داشتن جذابیت‌های خاص گردشگری در خود، در همسایگی کشورهایی قرار گیرد که زیبایی‌های کم‌نظیری داشته باشند. در این میان کشور جمهوری آذربایجان مثال‌زدنی است و باکو که پایتخت جمهوری آذربایجان است، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور محسوب می‌شود و از زیبایی‌ها و جذابیت‌های خاصی برخوردار است.

دسترسی به باکو

این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار می‌رود و همچنین پرجمعیت‌ترین و یکی از زیباترین شهرهای قفقاز است. وجود تعداد زیادی پارک‌ ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جاذبه خاصی به این شهر بخشیده است. بخش قدیمی شهر باکو، همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبی از سده‌های میانه به جا مانده و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی به شمار می‌رود.

تحقیقات گردشگری گلچین نشان می‌دهد؛ باکواز راه‌های مختلفی قابل دسترس بوده و از هر وسیله‌ای برای رفتن به آن می‌توان استفاده کرد. بهترین راه برای رفتن به باکو ‏استفاده از مسیر هوایی است. البته ناگفته نماند که برای استان‌هایی شمال غرب ایران، استفاده از مسیر زمینی نیز مسیری مورد ‏علاقه برای گردشگران تلقی می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

باکو دارای یک فرودگاه است که برای پروازهای داخلی و بین‌المللی در نظر گرفته شده‌اند. فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف یک فرودگاه بین‌المللی است که در شمال شرقی باکو در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد و ‏فاصله آن تا باکو حدود ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) است. این فرودگاه، قطب هواپیمایی آذربایجان، هواپیمایی ملی و حامل پرچم کشور ‏جمهوری آذربایجان است که پر رفت‌ و آمدترین فرودگاه در این کشور و منطقه قفقاز محسوب می‌شود.‏ گفته می‌شود در گذشته نام این فرودگاه، فرودگاه بین‌المللی بینا بود که پس از دوران ریاست جمهوری حیدر علی‌اف، به فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف، تغییر نام داد.

باکو جاذبه‌های توریستی فراوانی نیز دارد که گلچین‌گشت برخی از آنها را به شما معرفی می‌کند تا جذابیت‌های این شهر زیبا را بهتر و بیشتر بشناسید:

ایچری شهر

بخش بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است. ‏این شهر فرهنگ و تمدن‌های مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای ‏داده ‌است. این قسمت شهر یعنی ایچری شهر، در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزء دیدنی‌ترین مکان‌های باکو به شمار می‌رود که در ‏سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این شهر زیبا دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه ‏آب، میدان بازار و... است که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.‏

بلواری زیبا و کم‌نظیر

تحقیقات گردشگری گلچین نشان می‌دهد که یکی از تجربه‌هایی که نباید در باکو از دست داد، بازدید از بلوار باکو یعنی یکی از خیابان‌های اصلی این شهر است. این ‏خیابان زیبا که در امتداد خلیج دریای خزر کشیده شده است، همواره در کنار پارکی به همین نام قرار گرفته است؛ ‏همچنین، این پارک در سواحل جنوبی دریای خزر از میدان ملی پرچم تا میدان ‏آزادی باکو کشیده شده ‌است. وجود کافه و رستوران‌های متفاوت در این بلوار، در کنار مراکز خریدی زیبا، از این بلوار، ‏مکانی ایده‌آل برای گردش ساخته است. ‏

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مرکز یک مجموعه فرهنگی در باکو است و توسط زها حدید معمار بریتانیایی-عراقی طراحی شده‌است.‏ تعداد زیادی از گردشگران فقط برای بازدید از نمای بیرونی این ساختمان از آن دیدن می‌کنند و نمای مسحور کننده آن با ‏خمیدگی خاصش همواره مورد علاقه توریست‌ها بوده است. داخل این مرکز فرهنگی یک سالن کنفرانس، گالری هنر و ‏یک موزه نیز وجود دارد که همواره می‌توان از آنها بازدید نمود.‏

برج‌هایی به زیبایی شعله!

برج‌های شعله که به تازگی به عنوان یکی از نمادهای باکو شناخته می‌شوند، بلندترین آسمان خراش‌های این شهر ‏است. ارتفاع آن‌ها حدود 190 متر است و از اکثر نقاط شهر به خوبی دیده می‌شوند. این برج‌ها شامل یک ‏هتل، بخش اداری و آپارتمان هستند. طراحی این برج‌ها به شکل شعله می‌باشد و از آن الهام گرفته شده است. ‏همچنین هتل پنج ستاره ‏Fairmont ‎‏ نیز در این برج‌ها قرار گرفته است و گردشگران می‌توانند با اقامت در این هتل، ‏با یک تیر دو نشان بزنند و از برج‌ها نیز دیدن کنند و نمایی زیبا از شهر باکو و دریای خزر را تجربه نمایند.

اثر سنگی و هنری قبوستان

پارک ملی قبوستان با نام رسمی چشم‌انداز فرهنگی سنگ‌نگاره‌های قبوستان، منطقه‌ای تپه‌ای و کوهستانی در جنوب ‏شرقی رشته‌کوه‌های قفقاز است که به‌طور عمده در حوضه آبریز رود جیران‌کچمز، بین رودهای پیرساعات و ‏سومقاییت، در غرب قبوستان (در حدود ۶۴ کیلومتری جنوب غربی مرکز باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان) و در ‏کرانه‌های غربی دریای خزر قرار دارد. دره‌هایی تنگ و عمیق که در زبان ترکی آذربایجانی قبو نامیده می‌شوند این ‏منطقه را قطع می‌کنند و نام قبوستان نیز احتمالاً برگرفته از همین قبوهاست.‏

وجود سنگ‌نگاره‌های تاریخی، آثار باستانی، گل‌افشان‌ها و گازسنگ‌ها در این منطقه باعث شد تا قبوستان در سال ‏‏۱۹۶۶ منطقه‌ای بااهمیت ملی-تاریخی در آذربایجان اعلام و کوه‌های بویوکداش، کوچوکداش، جینگیرداغ و تپه یازیلی ‏که در نزدیکی دریای خزر در جنوب شرقی قبوستان تحت حفاظت دولتی قرار گیرد. پس از آن این منطقه در سال ‏‏۲۰۰۷ نیز به‌دلیل سنگ‌نگاره‌هایش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این سنگ‌نگاره‌ها به‌واسطه کیفیت ‏حجاری‌ها و نمایش مواردی همچون شکار، جانوران، گیاهان و سبک زندگی در دوران پیش از از تاریخ و نمایش توالی ‏فرهنگی از آن دوران تا قرون وسطی به‌عنوان میراثی با اهمیت جهانی بسیار درنظر گرفته ‌شدند.‏

بازدید از میدان فانتن

این میدان یکی از میدان‌های زیبا و اصلی باکو است که در گذشته به نام ‏Parapet‏ شناخته می‌شد و هنوز هم در ‏بین افراد محلی با این نام مشهور است. از آنجایی که این میدان نقطه تلاقی بسیاری از مراکز خرید، پاساژها، بوتیک‌‏ها، هتل‌ها و کافه‌ها و رستوران‌ها می‌باشد، همواره بین توریست‌ها محبوبیت فراوانی دارد. گلچین‌گشت توصیه می‌کند بازدید از این میدان را ‏تحت هیچ شرایطی در باکو از دست ندهید و طعم ناب غذاهای آذری را در رستوران‌های این میدان امتحان کنید. ‏

کاخ شیروان شاه

گفته می‌شود بزرگترین بنای شروانشاهان از حکومت‌های محلی که در شیروان قفقاز مصادف با حکومت عباسیان تشکیل و در دوران ‏صفویان به دست شاه تهماسب یکم برچیده شده ‌بود و امروزه در زمره‌ی میراث جهانی سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ ‏در کشور جمهوری آذربایجان ثبت شد. این کاخ که قدمت آن به قرن پانزدهم باز می‌گردد، برای دوستداران تاریخ می‌‏تواند مکان مناسبی جهت بازدید باشد.

موزه‌ای با نام شاعر بلندآوازه ایرانی

از نقاط جذاب دیگر برای گردشگران و دوستداران ادبیات و هنر، بازدید از موزه ادبیات نظامی گنجوی ‏است که در شهر باکو واقع است. این موزه در نزدیکی میدان فانتن واقع شده است و گردشگران می‌توانند بازدید از ‏هر دو مکان را در یک روز انجام دهند. امروزه این موزه به یکی از بهترین مکان‌ها برای شناساندن فرهنگ کشور ‏آذربایجان بدل شده است و کتب، اشیاء و موارد زیادی در رابطه با فرهنگ آذربایجان در این موزه وجود دارد.

مرکز خرید ‏TsUM‏ یا ‏MUM

‏MUM یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین مراکز خرید باکو است. در این بنای چهار طبقه تقریبا همه چیز برای فروش دیده می‌شود. این مرکز خرید دقیقا در مرکز شهر باکو قرار گرفته و در همین نقطه تمام اجناس ‏مورد نیاز خود را پیدا خواهید کرد، از اجناس محلی و صنایع دستی گرفته تا اجناس مارکداردر آنجا دیده می‌شود.

خریدی به یادماندنی در پورت باکو مال

محققان گردشگری گلچین بر این باورند از آنجایی که خرید جزئی از مسافرت اکثر گردشگران محسوب می‌شود، شاید این مرکز خرید لوکس بتواند نیاز‌های بسیاری ‏از گردشگران را برطرف نماید. پورت باکو مال یکی دیگر از جاهایی است که در صورتی که اهل خرید وسائل گران قیمت ‏باشید، می‌توانید از آن دیدن کنید. توجه داشته باشید مشهورترین برندهای دنیا را در اینجا می‌توانید پیدا کنید.

توصیه‌های گردشگری گلچین این است که برای سفر نزدیکترین و بهترین مقصد را انتخاب کنید چرا که گلچین‌گشت همراهتان خواهد بود.

98/02/16
98/02/16

Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای