توکیو(Tokyo)

در قسمت شرقی جزیره ی هونشو واقع در ژاپن شهری بنام توکیو قرار دارد که پایتخت ژاپن نیز میباشد که قبل از آن کیوتو پایتخت ژاپن بود. توکیو که به معنای پایتخت شرقی است؛

در ابتدا آن را ادو نامگذاری کرده بودند روستای کوچکی برای ماهیگیری بود که در گذر زمان و پیشرفت علم به مرور زمان به شهر تبدیل شد تا اندازه ای که در قرن هجدهم میلادی در بین لیست شهرها جزو اولین شهر بزرگ جهان قرار گرفت. توکیو بعد از شهرهای نیویورک و لندن جزو بزرگترین پایتخت صنعتی جهان قرار گرفته.

در سال 2008 میلادی در بین 500 شرکت برتر دنیا 47 مورد آنها در این کلانشهر قرار داشتند که از این حیث در رتبه ی اول بین دیگر شهرهای جهان نیز میباشد. بعد از آن شهر پاریس می باشد که توکیو دو برابر آن دارای شرکت های برتر دنیاست. وسایل حمل و نقل متنوعی در این کلانشهر برای جا به جایی در سطح شهر فعال هستند که در میان همه ی آنها قطارها و متروها جزو اولین گزینه های مورد انتخاب و در کنار آنها اتوبوس، مونوریل و واگن برقی فعال هستند.

در توکیو هرساله فستیوالهای متعدد هنری و ورزشی و تفریحی و تاریخی در مناطق روپونگی و شیبویای برگزار میشود که در این بین جشنواره فیلم توکیو یکی از برجسته ترین رویداد سینمایی ژاپن محسوب میشود که در ماه اکتبر برگزار میشود.

در این شهر بسیار مدرن و پیشرفته فضای سبز بسیار وسیعی وجود دارد که حدود 40 درصد مساحت کل این شهر را شامل میشود. در بین شهرهای ژاپن شهر شیگا در جایگاهنخست از نظر فضای سبز را داراست.

در جنگ جهانی دوم توکیومورد حمله های زیادی قرار گرفت که از مشهورترین آنها میتوان بمباران سال 1945 در دهم مارس را یاد کرد که یک سوم شهر در آتش سوخت و حدود یکصد هزار نفر نیز کشته شدند. در ماه ژانویه همان سال در جزیره ایووجیما توکیو، جنگی بین نیروهای آمریکایی و ژاپنی در این جزیره شروع شد که این جنگ باعث از بین رفتن بیست هزار نیروی ژاپنی در جزیره ی ایووجیما شد. که در این خصوص فیلم هایی از جمله نامه هایی از ایووجیما و پرچم های پدران ما ساخته شده است.

بعد از این نبرد سخت توکیو کاملا مرمت شد که المپیک سال 1964 اولین رویداد مهم تاریخی بعد از جنگ ژاپن و بازسازی این کشور بود.

عکسی توپولوژی که ازتوکیو گرفته شده نشان میدهد رود تاما در قسمت جنوبی، آراکاوا در قسمت شمالیو فلات موساشینو در غرب و در بین این دورود قرار گرفته است.

رودهای سومیدا، آراکاوا، ادوگاوا و ناکا در قسمت شرقی کلان شهر توکیو جاری هستند و در قسمت غربی آن رود تاما جریان دارد. رود تاما طولانی ترین رود در توکیو و دربین شهرهای توکیو و استان کاناگاوا قرار دارد.

شهر توکیو به سه بخش پهناور تقسیم بندی میشود:

بخش اول که شامل مناطق توکیوست و دارای 23 منطقه است.

بخش دوم منطقه ی تاما و دارای 30 بخش است.

بخش سوم شامل جزایر توکیوست که به قسمت جزایر ایزو و جزایر اوگاساوارا تقسیم میشود که این دو جزیره خود دارای بخش های کوچکتری هستند که اغلب آنها غیر مسکونی هستند و نیز از حیث تقسیمات اداری شهر توکیو به 23 منطقه، 26 شهر، 5 شهرستان و 8 روستا تقسیم میشود.

دریاچه های اوکوتوما و تاما از دریاچه های مصنوعی شهر توکیوبه حساب ما می آیند. دریاچه ی اوکوتاما که در منطقه ای با همین نام قرار دارد و در روستای تابایاما و در استان یاماناشی قرار دارد و بعنوان اصلیترین منبع آب آشامیدنی ژاپن بحساب می آید. کوه کوموتوری بلندترین کوه و هاچی اوجی و اوکوتاما از دیگری مناطق کوهستانی توکیو بحساب می آیند. منطقه ی یاما با این حال که بعنوان منطقه ی کوهستانی بر روی نقشه بچشم میخورد ولی هیچ کوهی در این ناحیه وجود ندارد.

توکیو دارای آب و هوای مرطوب و نیمه گرمسیری و در تابستان ها دارای آب و هوایی گرم و در فصول سرد معتدل میباشد.

دانشگاه های توکیو

بر اساس آخرین آمار صورت گرفته در سال 2007 میلادی در شهر توکیو 132 دانشگاه و دانشجویان آن بیش از 660هزار نفر بوده اند.

دانشگاهای معتبر توکیو عبارتند از دانشگاه توکیو در منطقه ی بونکئوی قرار دارد. این دانشگاه در سال 1877 میلادی بنا شد و از قدیمی ترین دانشگاهای عمومی کشور ژاپن می باشد. این دانشگاه خود دارای دانشکده های جامعی از جمله حقوق، پزشکی، مهندسی، ادبیات، علم، کشاورزی، اقتصاد، هنر، آموزش و پرورش و داروسازی است. این دانشگاه در رتبه ی اول دانشگاهای معتبر آسیایی و جزو بیستمین دانشگاه معتبر دنیا قرار دارد. این دانشگاه سالیانه میزبان بیش از 30 هزار دانشجو در رشته های مختلف می باشد.

دانشگاه واسدا که قدیمی ترین دانشگاه خصوصی این کشور میباشد و در سال 1882 میلادی این دانشگاه ساخته شده. واسدا در بخش غربی توکیو و در منطقه ی شینجوکو قرار دارد و 13 دانشکده را درون خود جای داده و سالیانه تقریبا 50 هزار دانشجو را پذیرش میکند.

انستیتوی تکنولوژی توکیو که در سال 1929 میلادی شروع بفعالیت کرده و خود دارای سه دانشکده می باشد.

دانشگاه کیئو در سال 1858 بنا شده است و خود دارای 10 دانشکده میباشد.

دانشگاه هیتوتسوباشی در سال 1875 میلادی بنا شده و دارای دانشکده های بازرگانی، اقتصاد، حقوق و جامعه شناسی است. این دانشگاه به طور میانگین سالانه حدود 6 هزار دانشجو را پذیرش میکند.

ورزش های سومو، بیس بال و فوتبال بعنوان پرطرفدارترین ورزشهای محبوب بین مردم ژاپن میتوان نام برد. مسابقه های سومو هرسال در ماهای ژانویه، مه و سپتامبر برگزار میشود و این مسابقه در ورزشگاهی بنام ریوگوکو کوکوگیکان که مخصوص مسابقات سومو ساخته شده برگزار میشود.

تیم های بیسبال یومیوری و یاکولت سوواروز از تیم های مشهور این کشور میباشند.

باشگاه های اف.سی توکیو و توکیو وردی هر دو از باشگاه های برتر این کشور بحساب می آیند.

هرساله دو ماراتن در توکیو برگزار میشود که از رویدادهای مهم ورزشی این شهر بحساب می آید. در این ماراتن 25.000 نفر شرکت میکنند.

توکیو در کنار شهرهای مادرید و استانبول برای میزبانی المپیک 2020کاندید شدند که در پایان بعد از حذف اسپانیا در دوره ی اول، در سال 2013 توکیو با کسب بالاترین آرا توانست میزبانی این رویداد مهم ورزشی را به عهده بگیرد.

کشت و کار در توکیو

کوماتسونا(اسفناج ژاپنی) بیشترین میزان کشت را در بین سبزیجات بخود اختصاص داده است و بعد از کوماتسو اسفناج و کلم برگ بیشترین میزان کشت را دارند.

یکی از چالش های زیست محیطی کشت بیش از حد درختان سرو است که در فصل بهار باعث آلرژی تعداد زیادی از ساکنان این مناطق شده و تعداد مبتلایان به این آلرژی روز به روز در حال افزایش است.

فرودگاهای توکیو

توکیو داری یک فرودگاه بین المللی و 6 فرودگاه داخلی میباشد.در پروازهایی که در فرودگاه داخلی این شهر صورت میگیرد بین توکیو که فرودگاه آن در بخش چوفو و جزایر ایزو میباشد.

از سه جشن مهم توکیو میتوان از جشن کاندا، جشن سانئو، جشن فوکاگاوا در ادو نام برد. هر ساله در معبد آساکوسا جشن معروف سانجا در ماه مه برگزار میشود.

آتش بازی رود سومیدا بزرگترین جشن آتش بازی کشور ژاپن است. این آتش بازی که هرساله در کنار رود سومیدا و در ماه ژانویه برگزارمیشود در کنار آتش بازی خلیج توکیو و آتش بازی جینگوگایئن قرار دارد.

در منطقه شینجوکو پارکی بنام شینجوکو گیوئن قرار دارد که جزو پارک های معروف برای دیدن سارکورا زمان جشن شکوفه های گیلاس میباشد. قسمت های مختلف این پارک تلفیقی از پارک هایی به سبک انگلیسی، فرانسوی و ژاپنی میباشد.

ساکورا(فصل شکوفه های گیلاس)

ساکورا یا فصل شکوفه های گیلاس زمان برگزاری جشن هانامی یا تماشای شکوفه هاست. در میان پارک های متعدد توکیو پارک شینجوکو گیوئن با داشتن بیش از 65 گونه ی مختلف درخت ساکورا در بین پارک های برتر دیگر اعم از پارک اوئنو، پارک سومیدا، پارک اینوکاشیرا و پارک کوگانه ای بهترین مکان برای بازدید از این رویداد طبیعت است.

اودایبا

اودایبا بدلیل داشتن شبهای بسیار زیبا زبانزد است. پل زیبای رینبو بریج، سه مرکز خرید ونوس فورت، دسک توکیو بیچ، آکواسیتی اودایبا، پارک شیئوکازه، پارک دایبا و حمام آب معدنی اوادو-اونسن-منوگاتاری تنها بخشی از مناظر طبیعی اودایبا است.

معبد سنسوجی

قدیمی ترین معبد توکیو، معبد سنسوجی نام دارد که در قرن هفتم میلادی احداث شده. این معبد در نزدیکی رود سومیدا و در آساکوسا قرار دارد و جزو پربازدیدترین معبدها در کشور ژاپن قلمداد میشود.

توکیو کنونی

ازنظر معماری این کشور دستخوش تغییر تحولات زیادی بوده است. بطوری که دوبار بطور کامل مخروبه شده است. اولین بار در سال 1923 میلادی که زمین لرزه ای کانتو رخ داد و بعد از آن بمباران جنگ جهانی دوم صورت گرفت. به همین دلیل معماری کنونی توکیو بسیار مدرنیته و جدید است و کمتر بافت قدیمی و تاریخی به چشم گردشگران میخورد.

bakhshi
1399/03/25
pic417358410001
bakhshi
1399/03/25

Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای