موزه ی لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre)

یک از نمادهای بزرگ شهر پاریس در کشور فرانسه موزه لوور است که در کاخ لوور قرار دارد و نزدیک خیابان شانزه الیزه معروف است. این مجموعه عظیم دارای بیش از 38000 اثر هنری است و در سال 2017 در لیست پربازدیدترین موزه ها قرار گرفت.

در سده های 12 تا 13میلادی به دستور فیلیپ دوم فرمان مرمت و نوسازی این بنا صادر گردید که امروزه این بقایا در زیرزمین این موزه قابل مشاهده است.

به مرور زمان با رشد شهر و همچنین موقعیت جغرافیای این مکان مثل سابق اهمیت تدافعی نداشت و به مرور زمان فرانسوی ها در آن سکنی گزیدند که این خود باعث بوجود آمدن تغییراتی در نحوه استفاده از این مکان شد و آن را به محلی برای اقامت پادشاهان فرانسوی تبدیل کرد. موزه لوور در حال حاضر بسیار گسترده تر و وسیع تر از زمان گشایش آن است.

لوئی چهاردهم، به کاخ ورسای نقل مکان کرد و این کاخ را برای به نمایش درآوردن آثار سلطتنتی از جمله کلکسیونی از عتیقه های باستانی روم و یونان میتوان اختصاص داد.

بعد از آن فرهنگستان کتیبه شناسی و زبان های باستانی فرانسه و فرهنگستان سلطنتی نقاشی و مجسمه، به این کاخ باشکوه پای گذاشتند که از این مجموعه میتوان جزو نخستین مجموعه دار این بنا نام برد. و در حال حاضر این فرهنگستان بالغ بر 100 سال است که در بخشی از این موزه به یادگار مانده است.

زمانی که انقلاب فرانسه شروع شد مجلس این کشور تصمیم گرفت این کاخ را به موزه تبدیل کند و آثار هنرمندان این کشور را در معرض نمایش بگذارد.

درهای این موزه از سال 1793 تا به امروز بروی عموم باز است و هرساله پذیرای میلیون ها بازدید کننده است. از آثار مشهور این موزه که در پنج طبقه بنا شده میتوان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا که جزو آثار مشهور لئوناردو داوینچی است اشاره کرد، که تمرکز بیشتر این آثار بروی هنرو فرهنگ و تاریخ بشریت است.

در سال 2002 رئیس جمهور وقت فرانسه(ژاک شیراک) بعد از بازدید از این موزه به فرانسیس ریشار که سمت رئیس بخش نسخه های خطی فارسی کتابخانه ملی فرانسه، پاریس را داشت، برای راه اندازی قسمتی مستقل برای به نمایش درآوردن هنرهای اسلامی را داد.

برای احداث این بخش یک فراخوان جهانی داده شد تا طراحان مطرح و بنام، طرح های خود را برای ساخت این قسمت که یکی از حیاط های موزه لوور به آن اختصاص داده شده بود را ارائه دهند. به گفته ی فرانسیس ریشار در سال 2009 این بنا احداث شد که از جایگاه ویژه ای برخوردار است که بیش از نیمی از آثار را در خود جای داده است.

bakhshi
1399/02/18
pict951804100001142091300001
pic728448410001
bakhshi
1399/02/18

Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای