مدارک مورد نیاز ارز مسافرتی

بسیارند مسافرانی که برای دریافت ارز مسافرتی به شعب بانک های عامل در سراسر کشور مراجعه می کنند، اما مدارک مورد نیاز را جهت تشکیل پرونده و دریافت ارز با خود به همراه نمی برند و همین امر، سبب می شود تا در صدور حواله ارزی، کارشان به تاخیر بیفتد. از همین رو در این مقاله به معرفی مشخصات و شرایط تهیه ارز و همچنین مدارک مورد نیاز برای تهیه ارز میپردازیم .

در روزهای اخیر شرایط خرید و فروش ارز به نسبت روزهای گذشته کمی متفاوت بوده است تا قبل از این برای فروش ارز محدودیتی وجود نداشت که همین امر سبب ایجاد صف‌های طولانی در مقابل برخی صرافی‌ها شده بود؛ اما با ارائه این قانون جدید در بازار نشان داده شد که صف‌ها نسبت به روزهای گذشته کمتر و محدودتر شده و به نظر می‌رسد تقریبا تمامی افرادی که در صف حضور دارند، مسافر باشند.

این قانون جلوی افرادی که برای کسب سود اقدام به خرید ارز می کنند را می گیرید و از میزان طمع افراد سودجو در بازار نیز می کاهد.

و همچنین به دلیل آنکه معمولا صدور حواله ارزی تا ساعت ۱۲ در بانک های عامل سراسر کشور انجام می شود و تا پایان وقت اداری (ساعت ۴ عصر) نیست، بنابراین شما در طول روز، وقت محدود تری برای دریافت حواله ارزی دارید. برای همین،‌ جهت جلوگیری از اتلاف وقت و با توجه به حجم درخواست ها در نیمه نخست سال، توصیه می شود که مدارک زیر را در مراجعه به شعبه با خود همراه داشته باشید:

چه مدارکی برای دریافت ارز مسافرتی نیاز داریم؟

۱-اصل و تصویر صفحه اول گذرنامه

حتما در مراجعه به بانک جهت دریافت حواله ارزی، اصل و تصویر صفحه نخست گذرنامه ای که حداقل از زمان سفر شما، ۶ ماه اعتبار داشته باشد با خود همراه داشته باشید. عدم همراهی این سند، نخستین شرط صدور حواله ارزی را نخواهد داشت.

اگر با خانواده سفر می کنید، اصل گذرنامه کلیه همراهان نیز با خود به بانک برده و تصویر رنگی یا سیاه و سفید صفحه اول را نیز در اختیار شعبه قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر همراهان شما کم تر از ۱۲ سال سن داشته باشند، به آن ها حواله ارز مسافرتی داده نمی شود.

۲-اصل و تصویر بلیط هواپیما

حتما در مراجعه به شعبه بانک جهت دریافت حواله ارز مسافرتی، اصل و تصویر بلیط هواپیما که ممهور به مهر آژانس باشد را نیز به همراه داشته باشید. این از مدارک دریافت حواله ارز مسافرتی است که شما بتوانید اثبات کنید که در فلان تاریخ، عازم کشور مقصد هستید.

اگر اینترنتی بلیط را خریداری کردید، کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادر کننده بلیط، تاریخ و زمان خرید و همچنین تاریخ حرکت می بایست روی آن قید شده باشد. این اطلاعات را باید برای کلیه همراهان نیز به شعبه ارائه دهید.

۳-اصل و تصویر روادید

اگر به کشوری سفر می کنید که داشتن روادید در مبدا، از الزمات سفر است،‌ می بایست اصل و تصویر روادید مزبور را نیز ضمیمه مدارک دریافت حواله ارز مسافرتی کنید. اگر شما به کشورهایی سفر می کنید که مانند ترکیه یا گرجستان، داشتن روادید در مبدا، الزامی ندارد، از این قاعده مستثنی هستید.

۴-اصل و تصویر فیش عوارض خروج از کشور

اصل و تصویر فیش عوارض خروج از کشور را حتما باید برای هر مسافر، ضمیمه پرونده درخواست حواله ارز مسافرتی بکنید. هر فردی باید به طور جداگانه،‌ عوارض خروج از کشور را پرداخت کند و شما نمی توانید برای چند بار تردد، یک بار تنها عوارض پرداخت کنید.

بنابراین به ازای هر همراهی که با شما به سفر خارج از کشور می آید، عوارض خروج از کشور جداگانه پرداخت و آن را ضمیمه مدارک درخواست حواله ارز مسافرتی بکنید.

۵-اصل کارت ملی

اصل کارت ملی کلیه افرادی که درخواست حواله ارز مسافرتی می کنند هنگام درخواست، الزامی است.

۶-تکمیل فرم درخواست

این فرم می بایست از شعبه بانک عامل دریافت و بر اساس اطلاعات مورد نیاز از مسافر، تکمیل شود. توجه داشته باشید که این اطلاعات،‌ اطلاعات حقوقی مهم بوده و ثبت می شود،‌ لذا ارائه اطلاعات مخدوش، سبب نقض حقوق قانونی شده و بعضا با پیگرد قانونی همراه می شود. لذا تلاش کنید تا برای جلوگیری از اتلاف وقت و سردرگم نشدن در فرودگاه جهت دریافت حواله ارزی، اطلاعات این برگه به درستی تکمیل و در اختیار بانک قرار بگیرد.

pic707003310001
همه چیز درباره ویزا
همه چیز درباره ویزا : سفر به سراسر دنیا همواره نیازمند مدارکی میباشد همانند : پاسپورت ، بیمه ،اجازه ورود به آن کشور و ... که هر مسافر با استفاده از آن مدارک و اجازه نامه (ویزا - روادید ) میتواند به کشور مورد نظر سفر نماید ما در این مقاله سعی در معرفی تمامی این مدارک داریم .
جستجوی گلچین گشت
ارز مسافرتی
یکی از مقولاتی که در چند سال اخیر وارد حوزه گردشگری شده است ، تهیه ارز بین‌المللی یا همان ارز مسافرتی و دولتی است که از ملزومات اساسی پیش از سفر به خارج از کشور است و با توجه به تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای تهیه ارز لازم از بانک‌ دارای توجیه اقتصادی است که در ادامه به توضیح و معرفی این مهم ، نحوه دریافت ارز مسافرتی و... میپردازیم . [(img)|1026551697341001B]
جستجوی گلچین گشت

Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای