ارز مسافرتی

یکی از مقولاتی که در چند سال اخیر وارد حوزه گردشگری شده است ، تهیه ارز بین‌المللی یا همان ارز مسافرتی و دولتی است که از ملزومات اساسی پیش از سفر به خارج از کشور است و با توجه به تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای تهیه ارز لازم از بانک‌ دارای توجیه اقتصادی است که در ادامه به توضیح و معرفی این مهم ، نحوه دریافت ارز مسافرتی و... میپردازیم .

ارز مسافرتی چیست ؟

در مراحل سفر به خارج از کشور باید در مورد اعتبار گذرنامه، ویزا و سایر موارد دقت به خرج دهید.

تهیه ارز نیز از مراحل مهم قبل از شروع سفر میباشد چراکه در تمام مراحل سفر به ارز کشور مقصد نیاز خواهید داشت. در واقع خرید پول رایج کشور مقصد را خرید ارز میگویند که با توجه به تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای تهیه ارز لازم از بانک‌ دارای توجیه اقتصادی است زیرا در این صورت، علاوه بر کاهش هزینه‌های سفر، نگرانی‌های موجود در رابطه با صحت ارز دریافتی نیز از بین می‌رود .

قوانین ارزی بیشتر با هدف ثبات بازار ارز تصویب می شوند و در هر لحظه ممکن است تغییر کنند .

نحوه دریافت ارز مسافرتی ؟

برای گرفتن ارز مسافرتی دو راه وجود دارد :

1- از بانک آن را دریافت کنید .

تنها بر اساس مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، حواله ارزی برای شما صادر می کنند و می بایست در سالن ترانزیت فرودگاه یا در پایانه های مرزی، نسبت به دریافت ارز اقدام کنید.

بنابراین هیچ یکی از شعب بانک ها در سطح کشور، ارز به شما پرداخت نخواهند کرد. توجه داشته باشید که تفاوتی بین حواله ارزی بانک سامان با بانک ملت یا ملی نیست و از هر بانکی که حواله ارزی معتبر دریافت کنید، همان سقف ارزی در فرودگاه به شما پرداخت خواهد شد.

2- از بازار آزاد آن را تهیه و دریافت نمایید .

که نحوه تبدیل ارز در بازار آزاد روند ساده‌ای دارد؛ با مراجعه به یکی از صرافی‌ها و پرداخت معادل ریالی آن، ارز موردنظرتان را دریافت می‌کنید.

آنچه باید در دریافت ارز مسافرتی بدانیم

۱- حضور شخص متقاضی دریافت ارز مسافرتی در شعبه برای احراز هویت و تکمیل فرم درخواست و امضا‌‌ٔء فرم، الزامی است. یعنی اگر شما به همراه همسر و فرزند خود سفر می کنید، در صورتی که فرزند بالای ۱۲ سال دارید، می بایست ایشان نیز در صورتی که برایش درخواست ارز مسافرتی می کنید،‌ در شعبه حضور داشته باشید.

۲- الزامی برای ارائه شناسنامه قدیم یا جدید جهت درخواست صدور حواله ارزی در شعب وجود ندارد.

۳- اگر گذرنامه شما اخیرا تعویض شده است یا المثنی دریافت کرده اید، می بایستی گذرنامه قبلی را نیز به متصدی ارزی شعب بانک های عامل ارائه دهید تا بررسی گردد.

۴- برای جلوگیری از اتلاف وقت در زمان تکمیل مدارک، معادل ریالی کل ارز درخواستی را در کارت شتابی که در اختیار دارید موجه داشته تا بتوانید پس از اعلام متصدی باجه، آن مبلغ را پرداخت کنید. الزامی برای پرداخت از کارت شتابی که متعلق به شما باشد، نیست.

۵- در زمان درخواست صدور حواله ارز مسافرتی، فرودگاهی که پرواز شما از آنجا انجام می شود را به متصدی باجه اعلام کنید تا در حواله و مدارک قید کند. یعنی اگر از فرودگاه تبریز یا فرودگاه امام تهران قصد سفر به خارج از کشور را دارید،‌ می بایست نام فرودگاه را اطلاع دهید. چرا که در آن فرودگاه تنها به شما ارز مسافرتی پرداخت می شود.

۶- اگر شما امسال در نخستین سفر خارج از کشور خود،‌ موفق به دریافت ارز مسافرتی نشده اید، این فرصت برای شما تا ۲۹ اسفند ۹۶ محفوظ است که درخواست ارز مسافرتی برای سفرهای بعدی بکنید.

۷- ارز مسافرتی برای سفر انجام نشده تعلق می گیرد.

۸- بعضی از مسافران دقیقه ای نودی،‌ درخواست ارز مسافرتی را به روز آخر قبل از پرواز موکول می کنند که این موضوع شانس دریافت حواله و گرفتن ارز در سالن ترانزیت را کاهش می دهد.

۹- اگر خواهان دریافت ارز مسافرتی در سال جدید هستید، اطلاعات لازم را از روابط عمومی بانک های عامل کسب کنید.

۱۰- به دلیل آنکه بانک های خاصی در کشور، حواله ارزی مسافرتی صادر می کنند، نزدیک ترین شعبه به محل سکونت یا محل کار خود را انتخاب کنید و شب قبل، محل این شعبه را شناسایی کنید.

۱۱- کلیه ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند، نمی توانند ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای دریافت کنند.

pic736003310001
همه چیز درباره ویزا
همه چیز درباره ویزا : سفر به سراسر دنیا همواره نیازمند مدارکی میباشد همانند : پاسپورت ، بیمه ،اجازه ورود به آن کشور و ... که هر مسافر با استفاده از آن مدارک و اجازه نامه (ویزا - روادید ) میتواند به کشور مورد نظر سفر نماید ما در این مقاله سعی در معرفی تمامی این مدارک داریم .
جستجوی گلچین گشت
پیکاپ ویزا
پیکاپ ویزا و پاسپورت چیست ؟ سوالی است که شاید برای خیلی از مسافران برای سفر به خارج از کشور ایجاد شده باشد .اما شاید خیلی از ما تعریفی از این اصطلاح نشنیده باشیم ، در اینجا ما تعریف اصطلاح پیکاپ ویزا و پیکاپ پاسپورت را به شما ارائه می دهیم :
جستجوی گلچین گشت
مدارک مورد نیاز ارز مسافرتی
بسیارند مسافرانی که برای دریافت ارز مسافرتی به شعب بانک های عامل در سراسر کشور مراجعه می کنند، اما مدارک مورد نیاز را جهت تشکیل پرونده و دریافت ارز با خود به همراه نمی برند و همین امر، سبب می شود تا در صدور حواله ارزی، کارشان به تاخیر بیفتد. از همین رو در این مقاله به معرفی مشخصات و شرایط تهیه ارز و همچنین مدارک مورد نیاز برای تهیه ارز میپردازیم . [(img)|1026558897341001B]
جستجوی گلچین گشت

Copyright © 2014 golchingasht.com All rights reserved

طراحی سایت آژانس مسافرتی و بهینه سازی توسط بیسیس فلای